Tane Tane Pirinç Pilavı

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Tarifi Oyla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

22 kişinin defterinde

Tane Tane Pirinç Pilavı
27 Nisan 2019 243 defa okundu 0 yorum

Arkadaşlar aslında pilavın tarihçesini bilmiyorum ama bana sorsalar ana yurdu Türkiye derim bizim mutfağımızın özelliği sulu yemeklerin yanında ya pilav olur ya markana. İkisinden biri olmayınca sanki yemek yarım kalıyor değil mi. Sizde böyle düşünüyorsanız o zaman hemen yemek tarif sitesi içersin de size tane tane düşen pilav tarifini veriyoruz.

  • Kişi Sayısı:
    4 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    20 dakika
  • Pişirme Süresi:
    20 dakika

Malzemeler

1 su bardağı baldo pirinç
2 yemek kaşığı arpa şehriye
/2 çay kaşığı tuz
1,5 su bardağı sıcak tavuk suyu
2 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı ayçiçek
1 adet kesme şeker
4 damla limon suyu

Yapılışı

Öncelikle önümüze genişçe bir tencere alalım.
tencerenin tabanına önce ter yağını sonrasında sıvı yağı ekleyelim kızan yağımıza arpa şehriye veya tel şehriyede olur tercih size kalmış kızdırmış olduğumuz yağa şehriyeleri aktaralım ve renk değiştirene kadar kavuralım.
Nişastasını çıkardığımız pirincin süz dürelim kavurduğumuz şehriyenin içine aktaralım ve şöyle bir dakika kadar beraber kavuralım.
Pilavın beyazlığını korumak ve tane tane düşmesi içinde esmer şekeri ve limon suyundan pirincin üzerine ekleyelim.
Hemen pirincin üzerine önce tuzu ekelim ve hemen akabinde sıcak tavuk suyumuzu aktaralım sıcak tavuk suyumuzu. Arkadaşlar pilav pişerken müdahile etmeyelim ki pirincimiz ezilmesin ve lapa hale gelmesin. Yalnızca kaşıkla bir kez karıştırmak yeterli gelecektir. Ocağın en küçük gözünde altını kapar gibi yapıp en kısık şekle gelmesini sağlayın. Ve bu şekilde karıştırmadan pişirin 10-15 dakika sonra tencerenin kapağını acın baktınız ki pilav tamamen suyunu çekmiş. Tahta kaşıkla gelişi güzel şöyle bir karıştırın eğer pilav tamamen suyunu çekmişse dinlenmeye alın.
Ilınan pilavı dilediğiniz şekilde servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.